Резильєнтність – імунітет психіки.

Уявіть, що ви сплавляєтесь річкою на човні. Річка спокійна, ваш човен добре підготований. І раптово з’являються перешкоди – стрімкі повороти, пороги, яких неможливо уникнути. Як ви можете убезпечити себе під час цих випробувань?

Можливо ви запитаєте поради в більш досвідчених людей, можливо покладетесь на підтримку друзів, або запасетесь додатковим рятівним жилетом. Одне точно ясно: ви не сприймете випробування річки як просту пригоду. Це буде складно, непередбачувано, неминуче і ви станете хоробрішим і впевненішим капітаном.

Що таке резильєнтність?

Життя часом йде не по плану, перешкоди і несподівані повороти зустрінуться в ньому завжди. Травматичні події різного рівня – від переживання глобальних катастроф, до втрати близьких, хвороби чи невзаємної любові.

Кожна з цих подій кидає виклик нашій психіці: як переварити, адаптуватись і не зійти з розуму, а в ідеалі – стати сильнішим.

Резильєнтність  –  це стійкість психіки (розгойдані нерви, вразлива психіка –  це саме про її відсутність). Це здатність справлятись з сильними емоціями і непередбачуваними обставинами.

Якщо вам досі вдалось вижити і пережити все, що траплялось з вами, значить резильєнтність у вас точно є.

Психологи визначають резильєнтність як процес успішної адаптації після переживання лиха, травми, трагедії, загрози або інших стресових факторів (наприклад сімейних конфліктів, фінансових труднощів). Резильєнтність допомагає нам «переварити» досвід і вирости, подолавши труднощі.

Чим релильєнтність не є.

Бути резильєнтним – не значить бути емоційно холодним, не відчувати переживань. Як нарощування м’язів, тренування резильєнтності потребує часу і базується на 4 основних компонентах:

Зв’язок

Благополуччя

Здоровий глузд

Смисл

  1. Будуйте зв’язок. Поставте в пріоритет стосунки з людьми.Спілкування з емпатичними, доброзичливими людьми дає відчуття підтримки. Шукайте таких людей, не ізолюйтесь, приймайте допомогу від тих, хто піклується про вас. Поставте в пріоритет живе спілкування з людьми, приєднуйтесь до різних груп, приймайте участь в соціальних ініціативах. Не замикайтесь на контакті з однією близькою людиною, розширюйте зв’язки, приєднуйтесь до спільнот.
  1. Дбайте про власний добробут. Зробіть порядок в помешканні, викиньте зайвий мотлох, видаліть непотрібні програми. Присвятіть увагу своєму тілу: стрес має фізичні прояви, а коріння – в голові. Турбуючись про фізичну активність ви дбаєте також про свій настрій. Уникайте алкоголю, наркотиків і інших шкідливих речовин. Вони хоч і дають тимчасове полегшення, але діють як бандаж на відкритій рані, не вирішуючи проблеми.
  2. Шукайте можливості. Вони завжди є. запитуйте себе: «як я можу вирішити цю проблему? До кого мені звернутись?» і побачити, що навіть у безвихідній на перший погляд ситуації вихід є. Не відкладайте власні цілі до кращих часів, дійте використовуючи доступні ресурси. Пережита травма це не лише біль, це ще важливий урок дорослішання і зміцнення. Люди, які пережили горе, з часом кажуть, що цей досвід зробив їх сильнішими.
  3. Знаходьте сенс у пережитому. Думайте з перспективи цілого життя, а не лише тяжкого періоду. Пам’ятайте, що все минає і в житті трапляється різне. Але життя – варте того, щоб жити.