Що таке соціальні погладжування.

Погладжування – це акт соціального визнання. Слова «Привіт, як справи? Рада тебе бачити! Як добре, що ти є» або навпаки «ти не правий, йди звідси» – це приклади погладжувань. Позитивних і негативних. Цей термін ввів Клод Штайнер, який усе своє життя вивчав емоції людей, і дійшов висновку, що проявляти, усвідомлювати й керувати нашими емоціями нам заважає так званий “Фільтр погладжувань”. Цей фільтр складається з правил економії погладжувань і особистого досвіду людини. Але про все по порядку.

Якими бувають погладжування:

– Позитивні безумовні: «як добре, що ти є в цьому світі!»

– Негативні безумовні: «згинь!»

– Умовні позитивні: «це хороша робота»

– Умовні негативні: «ти все робиш неправильно»

Безумовні погладжування даються просто так, за факт існування. Умовні – за щось.

Поясню на прикладі:

“Я люблю тебе” – позитивне безумовне погладжування. Тому що дається людині просто так, за те що вона є.

“Я люблю тебе за твою красу і дотепність” – це позитивне умовне погладжування, адже якби людина була б непривабливою, не було б і любові.

“Я тебе ненавиджу” – негативне безумовне.

“Я ненавиджу тебе, коли ти поводишся так” – умовне негативне, відповідно.

Найгірше покарання для людини – це ігнорування. Кожна людина має потребу в позитивних погладжуваннях, і не знайшовши їх, починає шукати негативні.

Моторошне підтвердження цьому є в роботах психологів і фізіологів першої половини минулого століття, таких як Дафрі, Волф і Спітц. Вони досліджували феномен “госпіталізму” – високої смертності немовлят у дитячих закладах. І виявилося, що смертність вища серед тих дітей, у яких тілесний та емоційний контакти були зведені до мінімуму з різних причин.

 

Пізніше, у 50-х роках 20 століття, Гаррі Гарлоу з Вісконсинського університету поставив цікавий експеримент. Він взяв дитинча макаки замінивши її маму “ляльками”. Обидві фігури були зроблені з дроту у формі мавпячого тіла з пластиковою головою. До одного каркасу прикріпили пляшку з молоком, а іншу фігуру обгорнули плюшевою тканиною. Одна дає їжу, а інша замінює материнську любов. І малюки-мавпочки обрали плюшеву маму.

Погладжування потрібні нам як їжа, як повітря. Без них ми просто не виживемо. Чому ж стається так, що люди залишаються «голодними» і як вчитись приймати і давати погладжування, розповім в наступних дописах.

#це_простіше_ніж_здається.