Погладжування – це акт соціального визнання. Слова «Привіт, як справи? Рада тебе бачити! Як добре, що ти є» або навпаки «ти не правий, йди звідси» – це приклади погладжувань. Позитивних і негативних. Цей термін ввів Клод Штайнер, який усе своє життя вивчав емоції людей, і дійшов висновку, що проявляти, усвідомлювати й керувати нашими емоціями нам заважає так званий “Фільтр погладжувань”. Цей фільтр складається з правил економії погладжувань і особистого досвіду людини. Але про все по порядку.
Якими бувають погладжування:
– Позитивні безумовні: «як добре, що ти є в цьому світі!»
– Негативні безумовні: «згинь!»
– Умовні позитивні: «це хороша робота»
– Умовні негативні: «ти все робиш неправильно»
Безумовні погладжування даються просто так, за факт існування. Умовні – за щось.
Поясню на прикладі:
“Я люблю тебе” – позитивне безумовне погладжування. Тому що дається людині просто так, за те що вона є.
“Я люблю тебе за твою красу і дотепність” – це позитивне умовне погладжування, адже якби людина була б непривабливою, не було б і любові.
“Я тебе ненавиджу” – негативне безумовне.
“Я ненавиджу тебе, коли ти поводишся так” – умовне негативне, відповідно.
Найгірше покарання для людини – це ігнорування. Кожна людина має потребу в позитивних погладжуваннях, і не знайшовши їх, починає шукати негативні.
Моторошне підтвердження цьому є в роботах психологів і фізіологів першої половини минулого століття, таких як Дафрі, Волф і Спітц. Вони досліджували феномен “госпіталізму” – високої смертності немовлят у дитячих закладах. І виявилося, що смертність вища серед тих дітей, у яких тілесний та емоційний контакти були зведені до мінімуму з різних причин.
Пізніше, у 50-х роках 20 століття, Гаррі Гарлоу з Вісконсинського університету поставив цікавий експеримент. Він взяв дитинча макаки замінивши її маму “ляльками”. Обидві фігури були зроблені з дроту у формі мавпячого тіла з пластиковою головою. До одного каркасу прикріпили пляшку з молоком, а іншу фігуру обгорнули плюшевою тканиною. Одна дає їжу, а інша замінює материнську любов. І малюки-мавпочки обрали плюшеву маму.
Погладжування потрібні нам як їжа, як повітря. Без них ми просто не виживемо. Чому ж стається так, що люди залишаються «голодними» і як вчитись приймати і давати погладжування, розповім в наступних дописах.
#це_простіше_ніж_здається.