Наша психіка схожа на айсберг. Верхівка, та що над водою, – це образ нашого Я (Его), який ми демонструємо іншим. Це наша поведінка, соціальні ролі, думки які ми висловлюємо. Те, що не страшно показати.
Більша ж частина психіки (Ід, підсвідомість) прихована “під водою”. Тут міститься наш досвід, страхи, травми, сни, – все, що ми забули або хочемо приховати. Ця частина психіки прихована від людських очей і часто від наших власних. Вона дуже велика і потужна, якщо звідти прорветься усе, що там поховано, можна бути неприйнятим, можна наломати дрів і навіть збожеволіти. Іноді, в стресовій ситуації, перед лицем загрози, звідти приходіть імпульси і оголюються старі рани. Тому, щоб рівень води утримувався на нормальній відмітці, ми використовуємо захисні механізми. Зігмунд Фрейд і його дочка Анна Фрейд описали їх так:
- Витіснення. Це первинний захист Его, він є основою для формування складніших захисних механізмів і забезпечує найпряміший шлях уникнення тривоги. Витіснення, що описується іноді як “мотивоване забування”, є процесом видалення з свідомості думок і почуттів, що викликають страждання.
- Проекція. Це спроба перенести свої думки, почуття і життєві обставини на інших людей. Таким чином, ми знімаємо з себе будь-яку провину і відповідальність за власні невдачі та неприємності.
- Заміщення. Його механізм полягає в тому, щоб переадресувати увагу із загрозливого на інший об’єкт. Відомий всім приклад – начальник накричав на чоловіка, чоловік вдома вимістив злість на дружину, вона – на дитину, а дитина – на собаку.
- Раціоналізація. Це навмисне спотворення реальності з метою зберегти високий рівень самооцінки. Травмуючий стимул перетворюється у свою протилежність з метою його подолання. Наприклад, спроба отримати бажану посаду не справдилась і ти розповідаєш друзям «ой, та я і так би не погодився, це взагалі погана компанія».
- Регресія. повернення до дитячих моделей поведінки. Саме цей вік є найкомфортнішим і найбезпечнішим з точки зору світосприйняття. Найбільш елементарною формою регресії можна вважати плач.
- Сублімація. Цей механізм дає змогу людині змінити свої імпульси та погляди так, щоб вони могли бути виражені у формі, яка прийнятна в соціумі. У психології сублімацію розглядають як найздоровіший і найправильніший механізм захисту. Фрейду, враховуючи специфіку його теорії, було властиво звертати особливу увагу на сублімацію сексуального потягу. Саме з цим явищем він пов ‘язує неймовірний підйом культури і науки, який стався в Західній Європі. Якщо ж спроектувати цей механізм на сучасну реальність, можна привести в приклад підлітків, які свої нереалізовані сексуальні потреби можуть сублімувати в спортивні досягнення.
- Ідентифікація. Ототожнення себе з іншою людиною, соціально значущою, приписування собі її якостей.
- Реактивне утворення. Перетворення неприйнятних імпульсів на протилежні. Наприклад, жінка яка пригнічує власний сексуальний потяг (ну який ж Фрейд без сексуальності!) може активно виступати проти порнографії. Те саме з гомофобією, звідси пішла думка, що активне переслідування геїв – це власні приховані гомосексуальні потяги.
- Заперечення. Категорична відмова визнавати травмуючі факти. Заперечення яскраво помітно у стадіях переживання горя, про які можна більше почитати тут: https://nextlevelcc.com.ua/bez-katehorii-ru/stadii-perezhyvannia-horia/
Фрейд в своїй класичній теорії описав також інші захисні механізми (ізоляція,інтелектуалізація, компансація і інші), які в цій статті я не розглядаю, адже теорія психоаналізу #це_простіше_ніж_здається.