Мало хто не чув про методики гнучкої розробки Scrum і Adgile, які вибухово увійшли в життя ІТ компаній і зайняли своє почесне місце в арсеналі розробників програмного забезпечення.
Scrum виявився таким популярним завдяки кардинально іншій філософії підходу: замість складної системи планування і погоджень Scrum дихає гнучкістю, швидкістю, максимально спрощеними процедурами і передбачає щоденний аналіз.
Ідея Scrum –підходу по своїй суті не нова, в ній закладені базові принципи кайдзен – фокус на цілі, постійний рух, маленькі щоденні завдання і відкритість в комунікаціях.
З майстрами (лідерами) Scrum-команд ми вчимось мабуть найважливішого в цій методиці – роботі з командою, управлінню мотивацією на тренінгу «Мотивація 3.0».
https://nextlevelcc.com.ua/wp-content/uploads/2018/02/Treninh-Motyvatsiia-3.0_-Next-levelCC.pdf
І хоча scrum задуманий і функціонує як методика групової роботи, він видається мені настільки легким, живим і цікавим, що не бачу жодних перешкод для застосування його принципів для самостійної роботи над цілями.
Принципи scrum, які можна використати для самостійної роботи:
1. Люди і їх взаємодія важливіша за процеси (працювати з людьми і для людей. Отримувати зворотний зв’язок, просити про підтримку, проводити регулярну оцінку своїх зв’язків).
2. Працюючий продукт важливіший за вичерпну документацію (якщо ідея проекту вас мотивує, реалізовуйте! Мінімум планування, максимум дій).
3. Співпраця з замовником важливіша за обговорення умов контракту (Краще щодня здійснювати практичні кроки, ніж доводити незавершений продукт до досконалості, відточуючи деталі).
4. Реакція на зміни важливіша за дотримання плану (гнучкість відповідно до змін обставин. Важливо розрізняти моменти втрати мотивації чи енергії – психологічні бар’єри і реальні зміни середовища )
Цінності scrum.
• Фокус. Концентрація лише на 1 конкретній задачі.
Людям, які звикли називати себе «мультизадачними» scrum диктує відмовитись від такого підходу. Нейробіологи довели, що одночасно зосереджуватись на кількох задачах для мозку – непосильне завдання. Насправді це просто переключення між різними завданнями, при чому дуже неефективне як з точки зору витрат часу, так і витрат енергії.
• Сміливість. Оскільки scrum розрахований на роботу команди, цей принцип передбачає взаємодопомогу і синергію групи. Для самостійної ж роботи така цінність також важлива, адже в нашому колі спілкування є люди, які можуть допомогти, порадити, підтримати. Чому б не скористатись цим?
• Відкритість. Перешкоди в проекті – нормальна річ. Перешкод і помилок не потрібно боятись і замовчувати. Вони є джерелом для наступних вдосконалень.
• Зобов’язання. Більший контроль за тим, що відбувається, породжує відчуття відповідальності за результат.
Окрім гнучкості і швидкості scrum мені подобається за те, що змушує думати і нести відповідальність за результат.
В scrum схвалюється робота не за готовим шаблоном, а за допомогою відкритих запитань.
При плануванні спринту (1-2 тижневого етапу проекту) ставляться 2 запитання:
1. Яку роботу потрібно виконати?
2. Як її потрібно виконати?
Ділюсь моїм досвідом самостійної роботи в scrum.
В якості проекту був вибраний новий напрямок, над яким ми з колегами почали працювати ще восени – бізнес-туризм https://businesstravels.com.ua
З обговорень, планів і ідей ми фактично не просунулись за 3 міс. нікуди.
А я з досвіду знаю, що багато хороших ідей і починань були поховані як раз на етапі планування. Мені дуже хотілось, щоб ідея бізнес-турів жила, розвивалась. Але як виділити час в своєму і без того насиченому графіку?
Тут мені і згадались захопливі відгуки учасників тренінгу «Мотивація 3.0» про те, які шалені результати дає scrum.
Перше, що було потрібно – організувати робочі інструменти. В scrum – це дошка з завданнями, які щодня переміщаються між колонками «потрібно зробити» до «зроблено».
Я також спробувала вести запис на міні-дошці (використала картонний планшет), але вже за кілька днів зрозуміла, що набагато зручніше користатись віртуальною дошкою.
Сервіс Trello має всі необхідні функції і зручну мобільну версію, так що рука постійно «на пульсі».
В скрам-дошку я просто вписала весь перелік завдань по проекту «бізнес-тур», не розподіляючи їх за важливістю чи терміновістю.
Раджу розбити великі завдання на дрібніші завдання, в ідеалі виконання кожного з них повинно вкладатись в 1 день.
Далі все просто – щоранку переглядати список і переміщати картки з завданнями з графі «потрібно зробити» в графу «робиться», а в кінці дня в графу «зроблено».
З моєї практики оптимальна кількість завдань в роботі 2-3.
Не лякайтесь прописувати дрібні завдання і робити маленькі кроки. Адже це і є принцип кайдзен!
В книзі R. Maurer «One Small Step Can Change Your Life» описаний приклад, коли одна жінка, перебуваючи в стані апатії і не відчуваючи в собі сили до змін, зробила «квантовий стрибок» в заняттях спортом з того, що по кілька хвилин просто стояла на біговій доріжці. Поступово вона почала повільно крокувати, далі – бігти і згодом пробігла марафон!
Пам’ятайте, що прості дії призводять до масштабних змін при їх регулярному і методичному виконанні.
Так сталось і з моїм проектом: за 2 тижні я повністю завершила роботу над сайтом https://businesstravels.com.ua і підготувала програму туру. Цей результат для мене був надзвичайно показовим, адже до цього робота над проектом тривала 1,5 міс і далі планів не просувалась.
Зараз переводжу всі свої проекти в scrum і залучаю в роботу за цим методом свою команду.
Рекомендую спробувати і вам!
З радістю допоможу вам адаптувати методику скрам для своїх проектів, не втрачаючи мотивації і отримувати задоволення від реалізації своїх цілей!